Gėlių pristatymas – puikus pasirinkimas įvairiomis progomis
Gėlių pristatymas – puikus pasirinkimas įvairiomis progomis
Gėlių pristatymas šiuo metu yra tikrai populiari paslauga, kuria nusprendžiama pasinaudoti labai įvairiomis progomis. Gėlės – labai simboliška dovana, kuri gali puikiai pasiteisinti tuomet, kai norima nustebinti draugus ar artimuosius. Gėlės yra dovanojamos jau nuo seno, ir šiuo metu sunku pasakyti, kada buvo nuspręsta, kad gėlės yra tinkamos ne tik valgyti, bet taip pat ir puoštis bei jomis pagyvinti aplinką. Spėjama, kad gėlės buvo dovanojamos jau tūkstančius metų, nes faraonų kapavietėse kartu su balzamuotais gyvūnais taip pat buvo rasta ir lotoso puokščių, kurioms šiuo metu galėtų būti keli tūkstančiai metų. Šiuo metu gėlių puokštės yra kuriamos pagal dvi pagrindines kryptis – Vakarų ir Rytų. Įdomu sužinoti, kaip formavosi tokių puokščių formavimo tradicijos, taigi, nuo ko viskas prasidėjo, ir kaip tai keitėsi bėgant metams?
Šiek tiek faktų apie puokščių atsiradimą
• Kai pasirenkamas gėlių pristatymas, europietiškos puokštės yra pačios populiariausios. Taip yra dėl to, kad esame pratę puokštes formuoti pagal mums įprastas tradicijas, kurios yra tiesiog įaugusios į šaknis. Europietiškos puokštės yra kilusios iš krikščioniškų altorių kompozicijų, kur kiekviena gėlė turėjo savitą reikšmę: vienos gėlės simbolizavo Dievo Motiną, kitos – Kristų, dar kitos – pranašus, ir t.t. Rytuose formuojamų puokščių tradicijos yra kur kas senesnės, paruoštų puokščių prasmė apima visą filosofiją, kurios pagrindiniai veiksniai yra dangus, žemė ir žmogus.
• Pirmosios puokštės Europoje pasirodė XIV-XV amžiuje, tuo laikotarpiu gėlių puokštėmis buvo puošiama apranga. Svarbiausias puokštės elementas tuo metu buvo jos skleidžiamas aromatas, todėl puokštės buvo komponuojamos iš itin kvapnių augalų, tokių kaip jazminai, gvazdikai, mėtos, bazilikai, ir t.t.
• XVIII amžiaus pradžioje išpopuliarėjo didelės puokštės, kuriomis buvo dekoruojamos patalpos. Šio amžiaus pabaigoje taip pat tapo populiaru puokštes dovanoti: kontrastingų spalvų žiedai buvo suspausti vienas prie kito ir apvynioti nėriniais.
• XIX amžiuje išpopuliarėjo puokščių komponavimo metodas, pavadintas „Pompadur”. Tai buvo puokštės, kurių pagrindinis akcentas – tik gėlių žiedai. Puokštės buvo apvyniojamos nėriniais, kaspinais ar stambiais dekoratyvinių augalų lapais. Kiek vėliau šias populiarias puokštes pakeitė kiek lengvesnės, jos dažnai buvo dekoruojamos ne tik nėriniais, bet taip pat ir kaspinais ar povo plunksnomis.
• XX amžiuje ėmė populiarėti asimetriškos puokštės, komponuojamos iš nedaug gėlių žiedų, o gėlės stiebas tapo beveik toks pat svarbus, kaip ir jos žiedas.
Ką simbolizuoja gėlės?
Kartais gėlių pristatymas pasirenkamas per daug nemąstant – jei gėlės gražios, vadinasi, jos patiks gavėjui. Vis dėlto, jei įsigilintumėte į tai, ką sako įvairios dovanojamos gėlės, tokia dovana gali tapti dar ypatingesne! Taigi, su kokia simbolika yra siejamos įvairios gėlės?
• Senovėje daugelis gėlių buvo siejamos su įvairiomis dievybėmis. Pavyzdžiui, Renesanso laikotarpiu tikėta, kad gamta yra dieviškumo atspindys, o Viduramžiais įvairios gėlės buvo siejamos su dvasingumu. Moderniosios gėlių „kalbos“ šaknys glūdi Turkijoje, kur buvo spėliota, kokios galimos įvairių gėlių reikšmės. Gėlių simbolika buvo itin svarbi Anglijos karalienės Viktorijos valdymo laikais, kada vyrų ir moterų santykiai buvo labai griežtai apibrėžti. Tuo laikotarpiu nebuvo galima atvirai reikšti savo minčių ir jausmų, tad tam tikrų gėlių pristatymas buvo tarsi užkoduota žinutė. Devynioliktajame amžiuje gėlių simbolika tapo dar sudėtingesnė, todėl apie tokį slaptą bendravimo būdą imta rašyti knygas.
• Iki šių dienų gėlių simbolika vis dar yra pakankamai svarbi – net ir kiekvienas mėnuo turi tam tikrą jam priskiriamą gėlę: sausio mėnesio gėle yra laikomas gvazdikas, vasario – irisas, kovo – narcizas, balandžio – ramunė, gegužės – lelija, birželio – rožė, liepos – snaputis, rugpjūčio – gladiolė, rugsėjo – astra, spalio – serentis, lapkričio – chrizantemos, o gruodžio mėnesiui priskiriama puansetija.
• Dauguma šalių tam tikras gėles laiko nacionalinėmis – kai kurios jų tam tikrai tautai buvo priskirtos dar prieš tūkstantmečius metų. Populiariausios nacionalinės gėlės yra lelijos, tulpės, irisai ir rožės: pavyzdžiui, rožės yra laikomos ne tik Didžiosios Britanijos, bet taip pat ir JAV bei Maldyvų nacionaline gėle. Austrijos nacionalinė gėlė – lūtpėdė, kuri dažniau vadinama edelvaisu. Belgijos nacionalinė gėlė – raudonoji aguona, Suomijos – pakalnutė, Nyderlandų – tulpė. Lietuvos nacionaline gėle yra laikoma rūta, kuri simbolizuoja tyrumą ir nekaltybę. Ši simbolika dažnai sutinkama įvairiose lietuvių liaudies dainose bei kituose kūriniuose.
• Nors įvairių gėlių simbolika gali labai varijuoti, tačiau dažniausiai gėlės simbolizuoja atgimimą, atsinaujinimą, jaunystę bei grožį. Ne veltui įprasta dovanoti gėles gimus kūdikiui, gimtadienio, vestuvių proga, taip pat gėlėmis vainikuojama paskutinioji artimųjų kelionė. Taip pat svarbu pridurti, kad mergaitėms neretai yra suteikiami gėlių vardai, kurie simbolizuoja grožį ir moteriškumą. Mūsų šalyje vienas populiariausių mergaitėms duodamų vardų yra Rūta – tokio pat pavadinimo gėlė yra laikoma tyrumo ir skaistumo simboliu. Taip pat gana dažnai mergaitėms suteikiamas Ramunės vardas, kiek rečiau – Snieguolės, Mėtos, Rožės ar Žibutės (du pastarieji vardai nepelnytai yra įgiję neigiamą prasmę, tad jie šiuo metu suteikiami itin retai).
• Įvairių su gėlėmis susijusių prietarų galima išgirsti iki šių dienų. Dažnai teigiama, kad lyginis gėlių skaičius simbolizuoja mirtį, raudonos rožės būtinai reiškia meilę, o tuomet, jei padovanotos gėlės žydi pernelyg trumpai, jas padovanojusio asmens meilė jau yra išblėsusi. Taip pat manoma, kad geltonos gėlės gali prišaukti išsiskyrimą. Laimei, šiandien prietarais tiki nedaugelis, ir žino, kad dovanojamos gėlės turi būti tinkamai prižiūrimos – tokiu atveju savo nuostabiais žiedais jos džiugins tikrai ilgą laiką. Lyginis gėlių skaičius kartais dovanojamas tada, kai puokštę sukomponuota iš daugybės gėlių – juk suskaičiuoti visus smulkius žiedelius gali būti tikrai sudėtinga. Na, o tada, jei gausite raudonų gėlių ne iš savo mylimojo, nesutrikite – tai nebūtinai reiškia meilę (juk renkant gėles gana dažnai atsižvelgiama tik į tai, kas yra gražu, o apie simboliką paprasčiausiai nesusimąstoma).
• Žinoma, renkant tinkamiausias gėles visada svarbu atsižvelgti į elementarią gėlių spalvų „abėcėlę“: pavyzdžiui, baltos spalvos gėlės simbolizuoja tyrumą, raudonos gėlės – meilę ir aistrą, rožinės – laimę ir draugystę, geltonos – draugystę, oranžinės – kūrybiškumą. Žalia spalva puokštėje simbolizuoja tobulėjimą, atsinaujinimą ir vaisingumą, mėlyna – taiką ir ramybę, o violetinė – atsidavimą ir dvasingumą. Gėlių spalvų reikšmės skirtingose šalyse gali labai varijuoti, tačiau minėta simbolika yra gaji visame pasaulyje. Įdomu tai, kad ne tik rožių, bet taip pat ir tulpių spalvos yra siejamos su tam tikra simbolika: pavyzdžiui, raudona tulpė simbolizuoja meilę, balta – atleidimą, o dovanojantys geltonas tulpes tokiu gestu linki gerų minčių. Jei svarstysite, kokių gėlių pristatymas galėtų labiausiai nudžiuginti solenizantą, atsižvelkite į elementariąją gėlių spalvų simboliką – tai padės puokštę paversti dar ypatingesne.
Jei jums kiltų klausimų, ar tam tikrų gėlių pristatymas gali būti tikrai puikiu pasirinkimu, visada galite pasikonsultuoti su floristais, kurie tikrai patars, kokios galimybės gali būti pačiomis geriausiomis. Rinkitės tai, kas jums gražu, pagalvokite, kokią žinutę norėtumėte perduoti siųsdami gėles, ir tikrai rasite pačius geriausius pasirinkimus!
Parašykite komentarą